Sučany Alumni logo

English version | Prihlásenie - Registrácia

22. 04. 2020

Holprom: Štúdium v Holandsku očami Betky Bielokostolskej

image
Po nedávnom podcaste s absolventkou Patríciou Rovnou (2019), nám aj absolventka Alžbeta Bielokostolská (2014) priblížila výhody štúdia v Holandsku a predstavila nám svoj projekt - organizáciu Holprom, ktorá ponúka študentom informácie o štúdiu v Holandsku z prvej ruky.

Prečo si sa rozhodla pre štúdium v Holandsku?
Od mojej vysokej školy som chcela najmä štúdium v praxi. V Holandsku sú dva typy univerzít, Universities of Applied Sciences a Research Universities. Ja som v tejto voľbe mala jasno. Hľadala som univerzitu, resp. študijný program, ktorý by ma pripravil na život. Bolo mi jasné, že chcem pokračovať v štúdiu po anglicky (zvažovala som aj štúdium po nemecky, no podobné programy v Nemecku boli len na privátnych univerzitách a to z finančného hľadiska nepripadalo do úvahy). Narazila som na Breda University a program ma hneď oslovil svojou dynamickosťou, tým, že v programe bolo zahrnuté aj štúdium cudzích jazykov a biznis focus. Predtým ako som odoslala svoju prihlášku som sa zúčastnila dňa otvorených dverí na Breda University, sama som odletela do Holandska a po prvých hodinách strávených v tejto krajine a meste bolo rozhodnuté. Prihlášku som poslala len jednu, takže som išla na istotu. A vyšlo to ☺

image

Čo si v Holandsku študovala a čo boli niektoré highlighty?
Študovala som International Tourism Management & Consultancy na Breda University of Applied Sciences (predtým NHTV University of Applied Sciences). Štúdium trvalo štyri roky. Každý ročník bol rozdelený na štyri časti, pričom každý jeden z týchto „okruhov“ bol zameraný na iné predmety, nové skupinové projektové zadania, či individuálne research projekty. Čo sa týka samotného študijného programu, keďže sa jedná o management program so špecifickým zamerním na „Tourism Management“, prešla som si aj základmi účtovníctva, eko, na čo som bola z GBASU veľmi dobre pripravená. Čo bolo pre mňa nové bola skupinová práca, práca na reálnych projektoch (v prvom ročníku som napr. pracovala na marketingovom pláne pre hotel v Amsterdame). Nikdy sa nestalo, že by som pracovala s jedným človekom/jednou skupinkou viac ako jedenkrát, nebudem klamať, toto bolo zo začiatku dosť ťažké. Práca s rozličnými charaktermi a z odlišných kultúr ma naučilo veľmi veľa do budúcna a pripravilo do profesionálneho života.

Čo sa týka hilghlightov štúdia, tých bolo veru veľa. Takže vybrať pár tých naozaj top je dosť ťažké. Určite musím spomenúť v prvom rade skupinovú prácu. Projektov/zadaní, na ktorých sme počas 4 rokov pracovali, bolo neúrekom, no určite môj highlight bol mesačný pobyt v Ázií – 3 týždne na Bali za účelom výskumu destinácie. Aj keď to sprvoti určite znie ako dream (on to aj bol), ale pracovať v takých teplotách a v skupinke 4 ďaľších ľudí z iných krajín, ktorí to nové prostredie znášajú inak, bolo veľmi challenging.

Ako som spomínala, štúdium je veľmi practice-oriented. V treťom ročníku je povinná pracovná stáž, ja som si moju našla v Osle, takže počas štúdia v Holandsku som mimo iného pol roka strávila aj v Škandinávií. Zhodou okolností s firmou, u ktorej som bola na stáži, som ostala pracovať aj po skončení stáže, takže popri štúdiu som pracovala aj pre firmu v odbore.

image

3 dôvody prečo by mali ísť GBASáci študovať do Holandska?

1. Finančne dostupné štúdium
V porovnaní s UK alebo Dánskom je Holandsko určite omnoho dostupnejšie. Na cestovanie som počas štúdia skoro nič neminula, keďže som všade brázdila na bicykli (áno bez ohľadu na ročné obdobie, človek si zvykne :D). Strava je častokrát lacnejšia ako na SK pokiaľ človek vie, kde ísť nakúpiť. Ceny ubytka rastú ako v každej inej krajine, ale stále je možnosť nájsť izbu okolo 400€. Školné sa dá platiť aj na splátky a pre medzinárodných študentov sú dostupné aj študentské pôžičky.

2. Medzinárodné prostredie
Holandsko je veľmi malá krajina. No toľko kultúr a jazykov, koľko som stretla na jednom mieste, ani nenarátam. Už len počas samotného štúdia som mala spolužiakov fakt z celého sveta, možno aj každého jedného kontinentu (okej okrem Antraktídy :D)

3. Bezpečná a jazykovo dostupná krajina
Predtým ako som sa do Holandska presťahovala, som Holandsko navštívila iba raz. Hneď po príchode do krajiny som mala pocit domova, každý sa na mňa usmieval, ľudia si len tak poprajú pekného dňa, úplný sen. Od toho momentu som mala pocit, že som tam vítaná, že tu budem raz doma. Okrem iného som nikdy nemala problém s jazykom, každý (naozaj každý) hovorí po anglicky. Ani seniorov netreba podceňovať.

image

Prečo si sa rozhodla založiť Holprom?
Po skončení štúdia som sa presťahovala na pár mesiacov späť na SK, potom na pol roka do Grécka. Počas týchto mesiacov som si uvedomila, že mi Holandsko veľmi chýba. A nebola som sama. Na mojej univerzite sme boli v mojom programe dve Slovenky. S Rebekou sme ostali aj po skončení štúdia v kontakte a spolu sme si uvedomili jedno, že na Slovensku nie je organizácia, ktorá by ponúkala študentom informácie o štúdiu v Holandsku z prvej ruky. V ten deň sa zrodila myšlienka tohto projektu. Ešte v ten mesiac sme vymysleli brand, dali dokopy náš story a tak vznikol Holprom. Momentálne už máme v portfóliu 6 holandských univerzít a sme ich jediným oficiálnym partnerom pre Slovensko a Česko.

Naše heslo je „od študentov pre študentov” alebo ”from students to students”. Študentom pomáhame s celým prijímacím procesom, motivačným listom, dokumentami potrebnými na štúdium, ako aj poradenstva o štúdiu a bývaní v Holandsku. Všetky tieto služby ponúkame študentom na základe vlastných skúseností so životom a štúdiom v Holandsku, úplne bezplatne. Samy sme si tým procesom prešli a našim cieľom je posunúť naše skúsenosti a znalosti ďalej.

image

Čomu sa teraz venuješ?
Po štúdiu som si uvedomila, že chcem pokračovať v štýle života/práce na aký som si zvykla počas štúdia. Vidina full-time job-u bez voľnosti nepripadala do úvahy. Tak som si založila živnosť a momentálne pracujem ako konzultant v oblasti sales/marketing & research a postupne budujem svoje portfólio, naberám skills pracovaním na všelijakých exciting projects out there, okrem iného mojich vlastných, akým je Holprom.

Za rozhovor a informácie ďakujeme Alžbete Bielokostolskej (GBAS 2014)

image
Holprom je vzdelávací konzultant pre vysokoškolské štúdium v ​​Holandsku zastúpený absolventmi holandských univerzít. Na základe vlastných skúseností so životom a štúdiom v Holandsku, sa rozhodli poskytnúť podporu tým, ktorí si chcú štúdium v Holandsku vyskúšať tiež. Iba s nami prihláška do Holandska úplne zadarmo! Holprom ponúka bezplatné poradenstvo a konzultácie o štúdiu v Holandsku spolu s:
• výberom vysokej školy ⠀
• výberom študijného programu
• aplikačným procesom

Ak teda máte akékoľvek otázky, neváhajte ich kontaktovať na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) alebo na sociálnych sieťach: IG; FB; LinkedIn.

Viac rozhovorov s absolventmi a podporovateľmi Sučany Alumni tu.
Pomôžte nám naďalej pomáhať a inšpirovať ďalších GBASákov a GBASáčky.