Sučany Alumni logo

English version | Prihlásenie - Registrácia

14. 02. 2019

Embryogenéza – ako sa z votrelca stáva človek

Najlepší spôsob ako pochopiť biologickú podstatu človeka, je pozrieť sa na úplný začiatok života jedincov tohoto druhu, na záhadný, dlho skúmaný, no stále nedostatočne prebádaný proces – embryogenézu. Úvod do embryológie prišiel na GBAS Biology Club predniesť absolvent Juraj Michalec (2018).

image

Úvod do embryológie nám 8.2.2019 na piatočnom stretnutí Biology Club-u na GBAS-e predstavil minuloročný absolvent GBAS-u a zároveň terajší študent medicíny na Karlovej univerzite v Prahe, Juraj Michalec. Biology Club oficiálne funguje prvý školský rok a teší sa pomerne veľkej účasti žiakov rôznych ročníkov. Na stretnutiach sledujeme vopred pripravenú osnovu tém zahrňujúcich učivo biológie (nielen) stredných škôl. Aby sme si však bežné učivo ozvláštnili a ukázali si, že aj tá najnudnejšia téma môže byť v skutočnosti veľmi zábavná, pripravujeme špeciálne hodiny, kedy sa napríklad dostaneme s povolením učiteľov do laboratórií, najnovšie taktiež organizujeme súťaž. Dôležitým prínosom však pre nás predstavujú najmä prednášky od ľudí, ktorí sú vo svojich odboroch skúsenejší a informovanejší ako my.

Presne takým človekom je aj Jurko, ktorý je tiež veľmi nadšený biológ a veľmi ochotne prišiel prednášať na nultú hodinu. Okrem základov embryológie sme sa dozvedeli veľa nečakaných zaujímavostí.  Vedeli ste napríklad, že srdce sa počas emryogenézy vyvíja nad hlavou? Mnohým z nás to prišlo paradoxné (,,Je teda cit viac ako rozum?“), ako aj neuveriteľné, že z niekoľko milimetrov dlhého stvorenia môže vzniknúť aj skoro dvojmetrový jedinec.

image

Prednáška bola profesionálna, poučná a aj vtipná. Dúfame, že ku nám ešte Jurko niekedy zavíta a nájde sa aj viac absolventov, ktorí by boli ochotní podeliť sa s nami so svojimi múdrosťami a na chvíľku sa vrátiť do svojich stredoškolských čias.
             
Zuzana Hudáčová