Sučany Alumni logo

English version | Prihlásenie - Registrácia

15. 09. 2011

Rozhovor s Tomášom Paulíkom: Sučany sú najlepšou strednou školou na Slovensku

Aj keď nie je našim absolventom, jeho srdce je rovnako späté s našou školou ako ktoréhokoľvek študenta alebo absolventa školy. Tomáš od roku 2008 študuje odbor Umelá inteligencia na The University of Manchester a je členom združenia Sučany Alumni – Spoločnosti absolventov gymnázia v Sučanoch. Školu pravidelne navštevuje a v Alumni sa predovšetkým angažuje v poradenstve študentom ohľadom výberu a prihlášok na zahraničné vysoké školy - hlavne na Veľkú Britániu. Tomáš sa narodil v Martine a vyštudoval odbor Elektronické počítačové systémy na tamojšej Strednej priemyselnej škole. Po skončení strednej školy si založil živnosť – vlastnú firmu a začal podnikať v IT sektore.

image

Ďakujem Ti, že si si našiel čas na tento rozhovor. Začnime vo všeobecnosti. Tomáš, aký máš vzťah k našej škole?
Veľmi špecifický. Mal som možnosť navštíviť viacero stredných škôl doma aj v zahraničí a taktiež sa rozprávať so slovenskými študentmi vo Veľkej Británii o ich stredných školách. Môj subjektívny názor je, že vaša škola je v súčasnosti najlepšou strednou školou na Slovensku. Má svoje jedinečné čaro – tradičnú akademickú budovu s vežou, moderný interiér, veľa mladých pedagógov a samozrejme mimoriadne šikovných študentov. 

Ako si sa dopočul o Sučany Alumni a čo si o tejto pre niekoho možno zbytočnej a zvláštnej organizácii myslíš?
O spoločnosti Alumni som sa dozvedel ešte pred jej samotným vznikom, keďže prvotné myšlienky sa rodili na pôde Manchesterskej univerzity. smile Táto absolventská organizácia je jedinou svojho druhu na Slovensku a je jednou z vecí, vďaka ktorým je škola výnimočná. Podujatia, prezentácie, súťaže a projekty ktoré Alumni organizuje by sa inak v škole neuskutočnili. Asi najlepšie je vidieť význam Alumni v oblasti univerzitného poradenstva. Stačí ak porovnáme, na aké školy idú terajší piataci a kam išli ich o dva roky starší spolužiaci.

Našu školu pravidelne navštevuješ, si v kontakte s mnohými študentmi. Nedávno si sa prišiel pozrieť na niekoľko vyučovacích hodín. Aké sú Tvoje postrehy z hodín?
Videl som tri vyučovacie hodiny a všetky sa mi páčili. Bolo to niečo iné ako to, čo som dovtedy na Slovensku poznal. V triedach bolo menej žiakov a atmosféra bola veľmi priateľská. Lavice boli rozmiestnené do tvaru písmena U, takže všetci akoby sedeli v prvom rade. Všimol som si tiež veľmi dobrý prístup vyučujúcich a záujem zo strany žiakov.
Keď som sa o tom neskôr rozprával so študentmi, všetky tieto veci považovali za všedné a nezaujímavé, keďže ich zažívajú v škole každý deň. Možno by bolo dobré, keby mohli ísť na týždňovú výmenu na nejakú inú strednú školu, aby to mali s čím porovnať. Mám pocit, že potom by výrazne vzrástol ich entuziazmus. smile
Samozrejme, tak ako každá škola ani gymnázium v Sučanoch nie je dokonalé a rovnako ako pozitíva má aj negatíva. Dôležité ale je, v akom pomere sú tieto dva faktory.

Stalo sa už štandardom, že každoročne pomáhaš študentom piateho ročníka s výberom a prihláškami na vysoké školy v Británii a v zahraničí. Mnohí ľudia na Slovensku by sa určite čudovali, prečo to robíš a čo z toho máš?
Keďže som pomerne dobre znalý problematiky, nemusím s aktivitami tohto typu stráviť veľa voľného času. Na druhú stranu, čas ktorý študentom venujem má pre nich veľký význam. Mám nesmiernu radosť z toho, keď sa potom dozviem, že niekoho prijali na školu kde sa predtým zdráhal čo i len prihlásiť.
Vo Veľkej Británii sa dosť propaguje dobrovoľnícka práca a musím sa priznať, že som voči nej veľmi skeptický.  Tie heslá, ktorými študentov oslovujú, vyznievajú naivne. Rozdiel v prípade Alumni je ten, že za krátky čas môžete vidieť reálny výsledok a výrazne ovplyvniť životné smerovanie študentov.
Celé je to o tom, či si študenti na zahraničných školách dokážu uvedomiť, akej možnosti sa im dostalo. Ak áno, potom im možno napadne, že by bolo asi dobré keby aj iní žiaci mohli zažiť to, čo oni.

Čo by si v skratke študentom odporučil pri výbere vysokej školy, prípadne ďalšieho smerovania v živote po strednej škole?
Ak by som im mohol odkázať iba jedinú vec, tak potom to, aby sa zbytočne nebáli robiť odvážne rozhodnutia. To, či ísť na vysokú školu – a ak áno tak akú – je dosť zložitá otázka, ktorú sa snažíme zodpovedať počas prezentácii ktoré občas v škole organizujeme.

Prečo si si vybral mesto Manchester a The University of Manchester? Aké štúdium si si zvolil a prečo? Si spokojný?
Manchesterská univerzita je špičková univerzita známa vďaka silnému výskumu. To bolo pre mňa hlavné kritérium. Na fakulte počítačových vied sa vyučujú veľmi pokročilé veci, avšak dôraz sa kladie na to, aby to všetko bolo priamo aplikovateľné v reálnom svete. Takže žiadna nepoužiteľná a samoúčelná teória alebo matematika. Štúdium je náročné, ale som s ním mimoriadne spokojný.

So mnou si sa prvýkrát stretol v septembri 2008 na stretnutí univerzitnej Eastern European Society. Ako si spomínaš na toto obdobie a hlavne, aký je študentský život v Manchestri? Je naozaj taký búrlivý, ako sa hovorí? Čo sa tam dá vo voľnom čase robiť?
Začiatok v Manchestri nebol jednoduchý, ale na to obdobie mám aj veľa pekných spomienok. Čo sa týka študentského života, vôbec sa to nedá zovšeobecniť. Záleží to od toho, či študujete odbor ako napríklad Sociológia a máte 6 hodín školy do týždňa, alebo nejaký vedecký smer a v laboratóriách ste v niektoré dni až do večera. Čo sa týka voľnočasových aktivít, v Manchestri sa dá robiť prakticky všetko. Mesto a univerzitné študentské spoločnosti ponúkajú bohaté kultúrne, športové aj spoločenské vyžitie. Takže záleží iba na študentoch, či chcú večery tráviť v nočných kluboch alebo v univerzitnej knižnici.

image

Si už skoro na konci svojho štúdia. Aké sú Tvoje plány po jeho skončení?
Mám už veľmi konkrétnu predstavu, čo by som chcel robiť po skončení štúdia. Zatiaľ ju ale prezrádzať nebudem. smile

Vrátim sa ešte do Sučian. Našim spoločným snom je, aby sa o gymnáziu v Sučanoch hovorilo ako o „Oxforde medzi strednými školami na Slovensku“. Myslíš, že je možné dostať školu viac do povedomia verejnosti a dosiahnuť na Slovensku podobnú značku a general public recognition? Ako nato a aké by boli výhody?
Čím viac žiakov sa na školu prihlási, tým náročnejšie bude sa na ňu dostať. Takže medzi úspešných uchádzačov sa prebojujú iba tí naozaj najlepší. To je asi hlavný dôvod, prečo je pre školu dôležité byť v povedomí verejnosti. Čo sa týka kvality, škola má už dnes potenciál na to, aby bola verejnosťou vnímaná ako elitná. Asi nastal čas sa zamyslieť nad nejakou novou PR stratégiou.

Čo by si odkázal našim študentom, zamestnancom, rodičom a tiež absolventom a priateľom gymnázia?
To, že na Slovensku máme takúto školu je skvelé a je to práve zásluhou týchto ľudí. Takže veľká vďaka za to, čo robíte!

Za rozhovor veľmi pekne ďakujeme a prajeme všetko dobré. Veľa úspechov a hlavne veľa šťastných a častých návratov do Sučian.

S Tomášom sa rozprával Tomáš Jacko (máj 2011)

image