Sučany Alumni logo

English version | Prihlásenie - Registrácia

21. 06. 2018

News from Sučany Alumni (June 2018 issue)

Prinášame ďalšie vydanie noviniek zo Sučian a aktivít Sučany Alumni. Obdobie od marca bolo búrlivé, takže je o čom písať. Plus archívne číslo Karisu!

H O T   N E W S:

• Stalo sa
1/ Úspešné stretnutie so zástupcami rodičov
2/ Neúspešná snaha o stretnutie s vedením školy
3/ Weekend in Bratislava: GBASáci znova v akcii
4/ Prijímacie skúšky - počet prihlásených žiakov
5/ Uvoľnené miesto podpredsedu SA
• Stane sa
6/ Nominácie Student and Staff Awards do 21. 6. 2018
7/ Garden Party s absolventmi ale bez Sučany Alumni
8/ Boston Tea Party: GBAS after TIME’S UP
9/ Sučany Beer&Games - Prague Edition
10/ Riadne valné zhromaždenie po prázdninách
• Iné
11/ 3 laptopy od Accenture stále čakajú na svojich nových majiteľov - VÝZVA
12/ 1200 eur pre žiakov zo ZŠ Kecerovce
13/ Ďalší cech a cechmajster
14/ Dumbledore’s Army na GBASe sa učí chémiu
15/ GDPR a ochrana osobných údajov
16/ KARIS March - April 2016 Issue

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
F U L L   N E W S:

• STALO SA

1/ Úspešné stretnutie so zástupcami rodičov
11. mája 2018 sa vo Zvolene uskutočnilo stretnutie vedenia Sučany Alumni (T. Jacko, P. Trubinská, M. Medveď) a zástupcov rodičov (pán Ujhélyi, pán Grolmus). Stretnutie sme iniciovali my a hlavným cieľom bolo vysvetlenie našich postojov z marcového vyhlásenia a vypočutie si názorov zástupcov rodičov. Stretnutie malo dobrú pracovnú atmosféru. Aj keď sme sa na niektorých veciach nezhodli, tak zvíťazila snaha viac spolupracovať a ponúkať riešenia pre školu spoločne. Zároveň sme sa dohodli na pravidelnejšej komunikácii. Riešili sme aj niektoré naše konkrétne návrhy pre školu, ako napr. zriadenie „black box“ pre žiacke podnety. Tešíme sa ďalšiu spoluprácu.

2/ Neúspešná snaha o stretnutie s vedením školy
V priebehu mája a júna sme sa neúspešne snažili o stretnutie s vedením školy, kde by sme mohli bližšie vysvetliť naše postoje a návrhy z marcového vyhlásenia. Bohužiaľ, vedenie školy o stretnutie s nami záujem nemá napriek našej snahe prísť do Sučian a prispôsobiť sa časovo. V našej snahe budeme pokračovať. Chceme totiž aj osobne vysvetliť, že naše vyhlásenie je vyjadrením názorov a odporúčaní formulovaných na základe stoviek reakcií a zozbieraných skúseností absolventov, žiakov, rodičov a učiteľov. Vyhlásenie sme vydali v dobrej viere s cieľom upokojiť situáciu po zverejnení básničiek a komentára v Denníku SME. Chceli sme predovšetkým ponúknuť riešenia problémov, ktoré boli a sú predmetom diskusie v GBASáckej komunite. Ak sme sa týmto vyhlásením niekoho dotkli, tak je nám to veľmi ľúto. O našich názoroch sme ochotní kedykoľvek diskutovať. Našou dlhodobou snahou je našej škole pomáhať a podporovať ju. Snažíme sa o to od roku 2009 nielen naším programom a aktivitami, ale aj snahou o otvorenú diskusiu, spoluprácou a konštruktívnymi návrhmi. Mať niekoho alebo niečo rád však zároveň znamená, že budeme poukazovať aj nato, čo nie je dobré a ako by to mohlo byť podľa nás lepšie. V opačnom prípade to môže dopadnúť ako v rozprávke Cisárove nové šaty.

3/ Weekend in Bratislava: GBASáci znova v akcii

O pravidelnej akcii, ktorú organizujeme pre našich štipendistov v Bratislave si môžete prečítať tu. Osobitne chcem poďakovať absolventovi Romanovi Bašárovi, ktorí si pre nás našiel čas a podelil sa o svoje bohaté skúsenosti. Roman – cheers mate!

image

4/ Prijímacie skúšky - počet prihlásených žiakov

26. marca 2018 sa konali prijímacie skúšky. Mňa ako žiaka a potom absolventa vždy najviac zaujímalo, koľko žiakov sa hlási a koľkí nastúpia do 1. ročníka. Prinášame preto grafické spracovanie. Budeme radi, keď nám pomôžete údaje skompletizovať. Ďakujeme.

image

5/ Uvoľnené miesto podpredsedu SA
Peter Paulík v reakcii na naše marcové vyhlásenie rezignoval z funkcie podpredsedu Sučany Alumni. Jeho rozhodnutie je nám veľmi ľúto. Ľudsky to však chápeme a prajeme mu len všetko dobré. Chceme mu týmto poďakovať za nielen toto posledné podpredsednícke obdobie (od júna 2017) ale aj za roky priazne a pomoci, ktoré nám od založenia v roku 2009 venoval. Pán Paulík bol zároveň jedným zo spoluzakladateľov Sučany Alumni (spolu s Tomášom Jackom, Jakubom Malým a Ivanom Polákom) a bol zároveň jednou z mnohých inšpirácií pri založení a fungovaní Sučany Alumni. Pán Paulík napríklad ešte pred Alumni viedol databázu našich absolventov študujúcich v zahraničí. Medzi jeho posledné výborné nápady patrí aj zriadenie alumni cechov. Peťo - Thank you, sir! You’re a living legend!
image

Týmto chceme zároveň oznámiť príležitosť pre všetkých záujemcov uchádzať sa o uvoľnenú pozíciu podpredsedu SA. Voľba prebehne na najbližšom valnom zhromaždení. O všetkom vás budeme včas informovať. V prípade záujmu alebo otázok nás môžete samozrejme už teraz neformálne kontaktovať.

• STANE SA

6/ Nominácie Student and Staff Awards do 21. 6. 2018
Sučany Alumni oceňuje snahu žiakov a zamestnancov GBASu už od roku 2010. Chceme v týchto našich tradičných oceneniach pokračovať. Na GBASe je mnoho skvelých žiakov a učiteľov, ktorí si to zaslúžia a ktorí sú svojim príkladom motiváciou pre ostatných. Všetci žiaci školy majú možnosť vyplniť nominácie ešte dnes!

7/ Garden Party s absolventmi ale bez Sučany Alumni
Naša žiadosť o zorganizovanie valného zhromaždenia v deň Garden Party bola vedením školy zamietnutá. Od roku 2009 sa valné zhromaždenie SA väčšinou konalo v deň Garden Party, prípadne v deň X-mas Assembly. Je pre nás prirodzené konať valné zhromaždenie v deň Garden Party, keďže najviac absolventov mieri na GBAS práve v tento deň, ktorý je oslavou našej školy a GBAS komunity. SA má zároveň v škole oficiálne sídlo a keďže nemôžeme normálne fungovať a organizovať svoju činnosť, tak činnosť SA je v priestoroch školy týmto ohrozená.

Na našu otázku, či napriek zákazu organizovať valné zhromaždenie SA môžu absolventi (či už vedenie SA, členovia SA alebo nečlenovia SA) na Garden Party prísť a za akých podmienok, zatiaľ nebolo zo strany vedenia školy odpovedané. Na webstránke školy sa však objavil tento link, kde môžu absolventi nahlásiť svoju účasť.

8/ Boston Tea Party: GBAS after TIME’S UP
Keďže nám nebolo umožnené vedením školy zorganizovať naše oficiálne valné zhromaždene na pôde školy počas Garden Party, tak sme sa rozhodli zorganizovať aspoň neformálne stretnutie žiakov, absolventov, učiteľov, rodičov, členov a sympatizantov Sučany Alumni mimo pôdy školy pod názvom „Boston Tea Party“. Boston Tea Party sa uskutoční v obľúbenej „Lipke“ pri vlakovej stanici v piatok 29. júna 2018 v čase od 14:00. Všetci ste srdečne vítaní. Akcia na FB.

9/ Sučany Beer&Games - Prague Edition
Viacerí z Vás ste prejavili záujem o sučianske stretnutie v Prahe, s radosťou Vás preto na jedno pozývame! Po dlhšom (a niektorí z nás po kratšom) čase sa opäť stretneme pri dobrom pive, a pre tých z Vás, ktorí sa chcete zabaviť, pripravíme aj pár stolových hier. Akcia sa uskutoční 27. júna (streda) od 18:00 do 23:00 v Prahe. Zvažujeme niekoľko tipov, kde by sme sa mohli stretnúť, ak však máte overené návrhy na príjemné miesta s dobrou atmosférou, pivom, jedlom, miestom pre väčšiu skupinu a prípadne aj terasou, vrelo ich uvítame. Takisto ak máte tipy na stolové hry, ktoré by ste sa radi zahrali, skúsime ich pre náš spoločný večer zabezpečiť. Akcia na FB.

10/ Riadne valné zhromaždenie po prázdninách
Keďže si musíme zvoliť nového podpredsedu – podpredsedníčku SA, tak je potrebné uskutočniť valné zhromaždenie. To nám nebolo v deň Garden Party v priestoroch školy umožnené. Riadne valné zhromaždenie preto musíme odložiť a s ním aj voľbu nového člena predsedníctva SA. S najväčšou pravdepodobnosťou sa valné zhromaždenie uskutoční najneskôr v decembri 2018.

• INÉ

11/ 3 laptopy od Accenture stále čakajú na svojich nových majiteľov - VÝZVA
Vďaka Štefanovi Korbeľovi sa nám podarilo získať od Nadačného fondu Accenture 3 ako nové laptopy. Ponúkli sme vedeniu školy, nech nám spolu s učiteľmi pomôžu vybrať šikovných žiakov, ktorí by si laptopy najviac zaslúžili, resp. ktorí by ich najviac potrebovali. Našej žiadosti nebolo vyhovené z dôvodu citlivosti údajov. Ostáva nám teda týmto vyzvať všetkých záujemcov a zároveň žiakov o pomoc:
Pošlite nám tip na žiaka – žiačku, vášho spolužiaka - spolužiačku, ktorému by sa laptop zišiel na študijné účely. Určite sa dobre poznáte a viete najlepšie, komu by tento laptop uľahčil štúdium a kto ho najviac potrebuje. Prosím dajte nám vedieť na náš email do 28. júna 2018: .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) . Ďakujeme!

image

12/ 1200 eur pre žiakov zo ZŠ Kecerovce
Možno že si ešte spomeniete na 15 žiakov základných škôl, ktorým sme vo februári zaplatili vďaka podpore od Accenture Nadačný fond – Nadácia Pontis pretestovanie v Sučanoch. Minuli sme na tento účel 800 eur a ostalo nám ešte z projektu 1200 eur. Bola by škoda ich vrátiť, a tak sme sa rozhodli ich venovať a podporiť žiakov zo Základnej školy Kecerovce (okres Košice okolie). Je to škola, kde je veľký počet detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a dokonca v škole funguje 2-smenná prevádzka! Deti, ktoré sme sa rozhodli podporiť a prispieť im na školský výlet do Bratislavy a Viedne v živote neboli ďalej ako v Košiciach. Cieľom výletu a našej podpory je zvýšiť ich zamestnateľnosť v budúcnosti aj vďaka tomu, že sa naučia novým zručnostiam a stretnú zaujímavých a inšpiratívnych ľudí. Na tejto aktivite spolupracujeme s organizáciou Teach for Slovakia a jej fantastickými učiteľmi.

13/ Ďalší cech a cechmajster
Nech žije ďalší, už v poradí tretí cechmajster Andrej Hutlas (ročník 2010-2015)! Andrej sa ponúkol, že bude viesť Healthcare Guild. Má kopu zaujímavých nápadov a radi mu s nimi pomôžeme. Skvelé! Zároveň naďalej vyzývame ďalších záujemcov o založenie a vedenie vlastného cechu, aby sa nám ozvali.

14/ Dumbledore’s Army na GBASe sa učí chémiu
Chemický krúžok: podobne ako žiaci na Rokforte (aka Hogwarts), tak aj naši žiaci si založili vlastný krúžok, ktorý si aj sami vedú! Neučia sa síce ochrane proti čiernej mágii ale iba „kúzelnej“ chémii. Na našu výzvu o podporu žiakov krúžku expresne reagovali 3 absolventi, ktorí už pomohli darovaním kníh a učebných materiálov a sú tiež ochotní finančne prispieť na cestovné náklady na súťaže! Fantázia! Ďakujeme a mladým chemikom prajeme veľa úspechov a vynájdenie aspoň kameňa mudrcov. wink

image

15/ GDPR a ochrana osobných údajov
V máji 2018 začali platiť nové regulácie týkajúce sa ochrany osobných údajov - známe ako GDPR. Sučany Alumni udržiava databázu členov a zároveň získava na dobrovoľnej báze osobné údaje v súvislosti s našimi štipendiami, oceneniami a ďalšími aktivitami. Údaje uvedené v databáze môžete kedykoľvek vymazať, resp. môžete nám napísať, aby sme tak urobili za vás. Údaje, ktoré ste nám dobrovoľne poskytli pre účely štipendií, ocenení a súťaží taktiež kedykoľvek na vašu žiadosť vymažeme z našich zoznamov. Údaje, ktoré ste vyplnili v databáze slúžia na zdieľanie kontaktov a informácií medzi členmi. Všetky osobné údaje, ktoré ste poskytli Sučany Alumni slúžia výlučne na interné účely, nie sú verejne dostupné a nie sú poskytované tretím stranám.

16/ KARIS March - April 2016 Issue

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Long live the GBAS spirit!

Tomáš Jacko
http://www.sucanyalumni.sk
.(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript)
—>Podporte nás a naše aktivity<—